Rotagraphy 2018

İZMİR GÖZTEPE ROTARY KULÜBÜ ve IFOD

İZMİR GÖZTEPE ROTARY KULÜBÜ 5. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI 2018

“Topraktan Çatala; Beslenme ve Yaşam”

Artan küresel nüfus ve kırsal alandan kentsel hayata geçiş, beslenme alışkanlıklarımızda büyük bir değişim başlatmıştır. Endüstriyel gıdalar geleneksel beslenme modelinin yerini almıştır. Daha fazla karbonhidrat, trans yağ, tuz, kimyasal gıda katkı maddeleri, transgenik bitkiler (GM) vb. içeren endüstriyel tarım ürünleri ve gıdalar geleneksel beslenme modelinin yerini almıştır. Sağlıklı besin zinciri tarlada başlamaktadır ve gıdaların ana malzemesi olan tarım ürünleri doğal ve güvenli olmalıdır.

Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile farklılaşan yaşam alanlarımız, gıda türlerimiz ve beslenme alışkanlıklarımız bizi doğal yaşamdan uzaklaştırıp, beton duvarların arasında, ambalajlı gıdalara mahkûm etmekte; değişen ekolojik koşullar ve artan ekonomik sorunlar nedeni ile bir çok insan yetersiz beslenme veya açlık içinde yaşam mücadelesi vermekte ve her yıl milyonlarca insan açlıktan ya da sağlıksız beslenme nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar, küresel ısınma, çevre kirliliği ile artan nüfus ve kentsel yaşam koşullarının gelecekte; ihmal ettiğimiz geçmişimize geri dönüşü olanaksız kılarak sağlıksız nesiller olarak karşımıza çıkacağını şimdiden ortaya koymaktadır.

Göztepe Rotary Kulübü ve IFOD olarak bu yıl 5.sini düzenlediğimiz uluslararası fotoğraf yarışması ile; her geçen gün artan sağlıksız yaşam koşulları ile doğaldan uzaklaşan toplumda, ekolojik yaşam bilincini oluşturmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemeyi özendirecek, sistemde yanlış uygulamalar sonucu kaybolmaya yüz tutmuş doğal dengeyi yeniden kurmak için insana ve çevreye dost üretim sistemleri konusunda ilham kaynağı olacak fotoğraf karelerini arıyoruz. Geleneksel gıdaların üretim ve tüketiminin önemini kavramak, öncelikle farkındalık yaratarak ve toplum için bir rol modeli olabilen insanlar ile mümkün olabilecektir. Tüm amatör ve profesyonel fotoğraf tutkunlarını, yarışmamıza katılmaya, dünyanın ve insanlığın önemli bir sorunu olan bu konuya dikkat çekme gayretimize destek olmaya davet ediyor, sağlıklı beslenme ve yaşam mesajımızı destekleyen orijinal fotoğrafları bekliyoruz.

https://www.tfsfonayliyarismalar.org/yarisma_detay.asp?s=385